Historia Powstania Muzeum

Jesteś tu: » Strona startowa » Muzeum Bursztynnictwa » Historia Powstania Muzeum

Szkolne Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

 

Muzeum Bursztynnictwa zostało otwarte 1 czerwca 2004 roku. Powstało z inicjatywy grupy pasjonatów chcących utrwalać kulturę i tradycję własnego regionu przy  ogromnym  zaangażowaniu wszystkich pracowników naszej szkoły. Muzeum przybliża zwiedzającym wartość najcenniejszego bogactwa naturalnego naszej miejscowości  jakim jest bursztyn.

Mieszkańcy Jantaru od wieków starali się pozyskiwać ten cenny kruszec. Dzięki ekspozycją uczniowie oraz turyści mają możliwość zapoznać się z historią powstania bursztynu, dziejami bursztynnictwa na terenie naszej gminy oraz poznać właściwości bursztynu. W gablotach prezentowany jest zarówno bursztyn naturalny ( posiadamy wszystkie podstawowe jego kolory), jak i bursztyn w wyrobach obrazujących jego znaczenie w kulturze .Muzeum posiada również inkluzje – czyli jantarowe bryłki z ukrytymi w nich owadami i  fragmentami roślin. Ekspozycje uzupełniają liczne eksponaty służące do pozyskiwania i obróbki bursztynu. Posiadamy między innymi replikę warsztatu bursztynniczego z XVII wieku. Odrębna sala poświęcona została Mistrzostwom Świata w Poławianiu Bursztynu organizowanym w naszej miejscowości od 1999 roku. ( posiadamy między innymi wszystkie plakaty promujące tą imprezę. ) W muzeum zwiedzający może  nie tylko wszechstronnie poznać dzieje bursztynnictwa i podziwiać bursztynowe eksponaty ale również ma możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych faktów na temat burzliwej historii naszej miejscowości  i jej powiązań z Gdańskiem. Ekspozycje dotyczące historii Jantaru i szkoły pokazują  przemiany w naszej miejscowości a także główne zajęcia mieszkańców. 

W muzeum znajdują się cztery działy :

I   sala  - Historia miejscowości , codzienne zajęcia mieszkańców

II  sala - Szkoła w Jantarze

III sala – Historia bursztynu i bursztynnictwa

IV sala – Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

  Muzeum stało się już wizytówką szkoły i ważnym elementem kulturotwórczym naszej

gminy . Obecnie jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i też coraz liczniejszych turystów .  Liczne i bardzo pozytywne wpisy w księdze pamiątkowej świadczą

o tym że nasz pomysł z Muzeum Bursztynnictwa trafił w oczekiwania zwiedzających. W okresie letnim muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach :10.00 – 18.00.

W ciągu roku szkolnego istnieje możliwość zwiedzenia naszego muzeum po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym . ( z tej możliwości korzystają liczne wycieczki szkolne ). Nasze muzeum systematycznie wzbogaca swoje zbiory , a my staramy się prezentować je

w coraz to bardziej atrakcyjnej formie .